kalkulator zus

Jak nie płacić zus?

Nowa firma- jak radzić sobie z płaceniem składek ZUS?

Wiele osób marzy o własnej firmie, często już od dłuższego czasu mają oni pomysł na to, czym taka firma miałaby się zajmować. A jednak, ze względu na fakt, że posiadanie firmy wiąże się z wysokimi składkami ZUS, ciągle wstrzymują się oni z decyzją o tym, aby zacząć prowadzić własną działalność. Faktycznie, zarówno wysokie składki jak i konieczność samodzielnego rozliczania swojej firmy to spore wyzwanie dla wielu osób, które jeszcze nie mają doświadczenia i które dopiero startują. Wydaje się też, że założenie działalności to bardzo wiele spraw urzędowych do załatwienia, które raczej nie są proste i zajmują dużo czasu. Dodatkowo, obawę budą także kwestie związane z kosztami takiej działalności. Wiele osób zastanawia się w takiej sytuacji, czy jest sposób na to, jak nie płacić ZUS albo też czy istnieje możliwość jego obniżenia w legalny sposób.

Sposoby na to, aby nie płacić w ogóle

Pamiętajmy o tym, żeby zawsze dobrze zorientować się w przepisach, aby mieć pewność, czy dane rozwiązanie faktycznie jest zgodne z prawem. Warto wiedzieć, że istnieje możliwość prowadzenia niezarejestrowanej działalności, w ramach której można miesięcznie zarobić 1125 zł. W momencie, kiedy działalność nie jest zarejestrowana, a my nie przekraczamy tej kwoty- nie musimy odprowadzać żadnych składek ani prowadzić żadnych rozliczeń. Innym sposobem- do którego będziemy jednak potrzebować wspólnika- jest założenie spółki. Na czym to polega? Nie ma obowiązku odprowadzania składek przez wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jak sama nazwa wskazuje, w takiej spółce musimy mieć jednak do czynienia z więcej niż jednym wspólnikiem. W praktyce, przyszli przedsiębiorcy decydują się na przykład na zabieg oddania części udziałów w spółce komuś z rodziny.

A jak płacić mniejszy ZUS?

Dobrym rozwiązaniem jest połączenie pracy na etacie z prowadzeniem firmy. Wówczas ponosimy koszt około 300- 400 zł miesięcznie, gdyż resztę niejako mamy już płacone w ramach posiadanej umowy o pracę. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, możemy założyć firmę i przez pierwsze 6 miesięcy nie opłacać składek. Od 2019 roku weszło w życie bowiem wiele nowych pomysłów, które mają za zadanie ułatwić przedsiębiorcom rozruch ich biznesów i sprawić, aby przetrwały dłużej niż tylko kilka pierwszych miesięcy. Po okresie pół roku również można skorzystać z kolejnej ulgi, która zwolni nas z płacenia pełnej stawki ZUS- przez 2 lata można płacić stawkę preferencyjną, która wynosi około 500 zł. Jeszcze innym udogodnieniem ma być tak zwany „mały ZUS”. Stawka w ramach tej ulgi jest niższa przez 3 lata, ale mogą z tej ulgi skorzystać tylko Ci, którzy w poprzednim roku rozliczeniowym zarobili mniej niż 63 tysiące złotych. Po okresie preferencyjnego ZUS-u- w końcu nadchodzi czas, kiedy trzeba przejść na pełną jego stawkę, która wynosi około 1500 zł miesięcznie. Po zamknięciu firmy trzeba natomiast odczekać 5 lat, aby móc znowu korzystać z ulg na niższe składki ZUS.