Własna działalność gospodarcza na studiach? To możliwe!
Czas studiów jednym kojarzy się z beztroską i z imprezami. Drudzy raczej martwią się brakiem środków pieniężnych, gdyż przez konieczność uczęszczania na zajęcia nie mogą podjąć się pracy w pełnym wymiarze godzin. Jest też jednak trzecia grupa studentów, którzy biorą sprawy w swoje ręce decydując się już na tak wczesnym etapie swojej kariery na założenie własnej działalności gospodarczej. Jak zarabiać na studiach i zacząć prowadzić działalność, która dodatkowo zaprocentuje w przyszłości? W jakiej branży szukać swojej szansy? Zawsze można spróbować skorzystać z gotowych pomysłów oraz realizacji innych osób, którym udało się osiągnąć sukces.
Bądź freelancerem
Oczywiście, aby móc świadczyć jakiekolwiek usługi klientom- trzeba już posiadać jakąś wiedzę, umiejętności oraz minimum doświadczenia. Jeśli jednak uda się nam to zdobyć w pierwszych latach studiów- już na półmetku możemy być gotowi do obsługi całkiem prostych zleceń. Zaprogramowanie prostej aplikacji, wykonanie grafik, napisanie artykułu- podejmując się takich zleceń nie tylko mamy szansę na dodatkowy grosz, ale też zaczynamy stawiać swoje pierwsze kroki w zawodzie. Możemy też już na tym etapie gromadzić kolejne pozycje w swojej bazie klientów, z której na pewno chętnie skorzystamy w momencie ukończenia studiów, kiedy będziemy już w stanie podjąć się większych, bardziej skomplikowanych i czasochłonnych projektów.
Zawsze możesz zająć się handlem
Sklepy internetowe wyrastają jak grzyby po deszczu. A skoro ich założenia podejmują się nawet takie osoby, które nigdy z handlem nie miały do czynienia- na pewno z takim tematem poradzi sobie niejeden student. Pamiętajmy jednak o tym, że taki biznes dla studenta wymaga jednak stworzenia strony takiego sklepu oraz inwestycji w jego reklamę. Jednocześnie, prowadzenie sklepu internetowego jest znacznie łatwiejsze od prowadzenia sklepu stacjonarnego, chociażby dlatego, że nie trzeba być przywiązanym do spędzania wielu godzin za sklepową ladą, co w przypadku zajęć studenckich i tak raczej nie byłoby możliwe. Tematyka takiego sklepu oraz asortyment najlepiej, aby stanowił odzwierciedlenie zainteresowań właściciela- wówczas wszystko będzie sprzedawało z przyjemnością.
A może mały punkt ksero?
Ksero zawsze cieszy się sporą popularnością wśród studentów. Nawet jeśli część materiałów dystrybuuje się w formie elektronicznej- ksero jest niemalże nieśmiertelne. Pamiętajmy jednak o tym, że oprócz wynajmu niewielkiego lokalu- trzeba będzie też wynająć odpowiedni sprzęt, a także trzeba będzie nauczyć się go obsługiwać. W przypadku prowadzenia takiego punktu będziemy też mieli do obsadzenia wiele godzin pracy każdego dnia- może się więc okazać, że potrzebny będzie nam ktoś do pomocy. Nie mniej jednak- na każdej uczelni potrzebne jest ksero, ale i te zlokalizowane niedaleko ośrodków akademickich w przestrzeni miejskiej bardzo dobrze dają sobie radę. Z pewnością jest to więc pomysł na biznes, który może się udać, chociaż wymaga to zaangażowania i ciężkiej pracy.