problem z pracownikami

Problem z pracownikami…

Problemy ze znalezieniem pracowników- skąd się biorą?

Problem z obsadzeniem stanowisk ma niejeden przedsiębiorca. Często mowa jest tutaj o prostych zawodach i zajęciach, do których nie trzeba mieć konkretnych kwalifikacji czy dyplomu danej uczelni. A jednak, już od dłuższego czasu obserwuje się brak zaangażowania i motywacji u pracowników na takich stanowiskach jak pakowacz, pracownik produkcji, monter czy pomocnik na budowie. Jeśli więc prowadzisz firmę i zastanawiasz się nad zatrudnieniem dodatkowej osoby- musisz wziąć pod uwagę, że znalezienie kogoś rzetelnego, kto zwiąże się z Twoją firmą na dłużej może być bardzo trudne. Problem z pracownikami odczuwają bowiem nie tylko wielkie firmy i zakładamy produkcyjne, ale i mniejsi, prywatni przedsiębiorcy. Dodatkową i coraz bardziej sensowną opcją są pracownicy ze wschodu Europy, jednak nie każdy przedsiębiorca chce takich zatrudniać.

Zarobki, szkolenia, fluktuacja kadr

Na dzień dzisiejszy można powiedzieć, że Polacy mają wybór- z miejsca można znaleźć wiele ogłoszeń do pracy fizycznej, pracy na produkcji i do podobnych zajęć- nie tylko w dużych miastach, ale i w mniejszych miejscowościach. Ta możliwość wyboru, spore zapotrzebowanie na pracowników i szereg ofert sprawia, że mamy do czynienia z fluktuacją kadr. Taki pracownik przychodzi, pochodzi dwa miesiące, a następnie idzie gdzieś indziej. W każdym zakładzie musi jednak pracować i w pewien sposób wykazywać zaangażowanie, ale nie martwiąc się o zatrudnienie- przechodzi przez kolejne zakłady poszukując lepszych stawek, lżejszej pracy i bardziej atrakcyjnych systemów motywacyjnych. Efekt jest taki, że wiele firm skarży się na brak pracowników. Przy tak dużej rotacji kadr nie ma tak naprawdę okazji do tego, aby zdążyć przeszkolić danego pracownika, aby faktycznie mógł on rozpocząć pracę na wskazanym stanowisku, a wiele firm zadaje sobie pytanie o sensowność takich szkoleń- bo czy jest sens płacić za szkolenie osób, które za miesiąc czy dwa będą już pracowały w innym miejscu?

Motywacja jest kluczem do sukcesu

Wydaje się, że jednym z największych problemów jest brak motywacji u pracowników. Bowiem powód, aby w danym miejscu pozostać musi być przynajmniej wystarczająco dobry. Dlatego dobrze skonstruowany system motywacyjny to tak naprawdę jedyny sposób na to, aby zatrzymać pracownika na dłużej. Przy tym wszystkim, należy też mieć szerszą świadomość tego, czym jest motywacja i jak ją ciągle podsycać na nowo. System podwyżek czy premii to jedno, ale też na motywację składają się inne czynniki, które są w stanie utrzymać pracownika na danym stanowisku. Możemy tutaj wymieniać różne inicjatywy ze strony pracodawcy, a także atmosferę, jaka panuje w danej firmie.

Automatyzacja- czy rozwiąże problem z pracownikami?

Projektowanie coraz to bardziej zaawansowanych maszyn to odpowiedź przyszłości na luki w kadrach. Wydaje się, że prościej kupić maszynę i zatrudnić za dobrą stawkę doświadczonego operatora niż zatrudniać całą brygadę pracowników niewykwalifikowanych, którzy po kolei będą się wymieniać miesiąc po miesiącu. Wiele firm już wdraża taką strategię, ciągle jednak pozostając w połowie drogi pomiędzy dobrym zespołem a nowoczesnym parkiem maszynowym.