Tuleje to elementy, które mają charakterystyczny kształt wydłużonego pierścienia, chociaż tuleja cylindryczna to nie jedyny kształt jaki może przyjąć ten element w zależności od potrzeb. Wśród różnego rodzaju tulei można znaleźć modele tulei stożkowych, a także tuleje specjalnego przeznaczenia- redukcyjne lub też rozprężno- zaciskowe. Mogą one bez przeszkód stanowić jeden z elementów sprawnie działającego systemu.
Tuleja cylindryczna swoją popularność zyskała w dużej mierze dzięki motoryzacji, gdyż stanowi bardzo ważny element silnika. Zastosowanie tulei jest jednak bardzo szerokie, a najczęściej można je spotkać w parkach maszynowych i na halach produkcyjnych. Tutaj stają się one nieodłącznym elementem całego procesu, jaki został odpowiednio zaprojektowany.
W jaki sposób wykonywane są tuleje?
Co ważne, podczas wykonywania tulei bardzo istotna jest precyzja wykonania i dbałość o detale. Elementy te dość często są wykonywane na konkretne zamówienie danej firmy tak, aby móc pozyskać dokładnie taki element, jaki będzie potrzebny w całym procesie produkcyjnym.
Konsekwencja jeśli chodzi o powtarzalność kształtów i rozmiarów poszczególnych tulei to nie wszystko. Niezwykle ważna jest też dbałość o odpowiednie parametry wytrzymałościowe ścian tulei, które są później poddawane dużym obciążeniom. Bardzo często do produkcji tulei i ich rdzeni wykorzystuje się technologię CNC. Tym samym są one produkowane z wykorzystaniem obrabiarek, których pracą steruje komputer. To nie tylko gwarancja odpowiednich parametrów tych elementów, ale i bardzo wydajny sposób produkcji. Jedną z firm, które zajmują się produkcją tulei i niejako się w tym specjalizują jest przedsiębiorstwo Hannecard. Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na stronie- https://www.hannecard.pl/pl/produkty-i-uslugi/nowe-tuleje-i-walce/.
Powierzchnię tulei można pokrywać specjalnymi mieszankami
To właśnie możliwość pokrywania ich specjalnymi mieszankami sprawia, że mogą one mieć powłoki o unikalnych i pożądanych właściwościach. Tuleje z włókna szklanego typu sleeves, czyli „rękawy” wykorzystywane do druku, laminacji czy uszlachetniania powierzchni bardzo często są pokrywane mieszankami gumowymi lub też poliuretanem. Wśród tulei o kształcie stożka dedykowanych do wykorzystania przy wklęsłodruku można znaleźć na przykład tuleje nieprzewodzące, ale i tuleje półprzewodzące. Wiele zależy więc od tego, jakie są pożądane właściwości tych elementów w praktyce. W druku przede wszystkim pozwala to na osiągnięcie najwyższej jakości przygotowywanych elementów.