Dobre ocieplenie piwnicy jest ważne, gdyż pozwala czerpać korzyści z tego, że budynek w ogóle posiada podpiwniczenie. Jednakże, w przypadku pomieszczeń, które znajdują się poniżej poziomu gruntu- nie ma możliwości zastosowania do ocieplenia tradycyjnych płyt styropianowych. Konieczne jest więc poszukiwanie alternatywnych materiałów ociepleniowych, które będą dobrze sprawdzały się w praktyce radząc sobie z wilgocią, jaka może panować w podpiwniczeniu budynku. Decydując się na ocieplenie keramzytem należy zamówić kruszywo workowane, a następnie przygotować się do układania worków w ilości około 2 lub 3 przy murze. To, jak głęboko należy ustawiać poszczególne worki należy oszacować na podstawie tego, jaka jest regionalna strefa przemarzania gruntu. Jak wygląda ocieplanie ścian w piwnicy z wykorzystaniem keramzytu workowanego?
Układanie ocieplenia w praktyce
1. Aby móc ustawić worki z keramzytem trzeba wykonać wykop obudowy wzdłuż ścian fundamentowych. Konieczne jest też na tym etapie wykonanie izolacji przeciwwilgociowej ścian. Aby wykonać ocieplenie keramzytem zamawiamy kruszywo w formie workowanej, na przykład ze strony https://leca.pl/rozwiazania/izolacja-w-gruncie/ocieplenie-scian-piwnic-keramzyt-w-workach/.
2. Następnie można przejść do układania poszczególnych worków. Pomiędzy workami układanymi w rzędach konieczne jest wykonanie odpowiedniej podsypki. Przyjmuje się, że jeden worek keramzytu o grubości 17 cm odpowiada styropianowi o grubości 7 cm. Stąd też najlepiej sprawdzi się warstwa ocieplenia, do której użyjemy potrójnej warstwy workowanego kruszywa uzyskując ponad 20 cm grubość ocieplenia muru keramzytem. W przeliczeniu, na 1 m2 będziemy potrzebować 3 worki o wysokości 82 cm i szerokości 42 cm. Podczas układania worków szalenie istotne jest, aby robić to naprzemiennie. Dzięki temu można zniwelować ryzyko powstawania mostków cieplnych do zera.
3. Ostatnim etapem prac będzie wyrównanie całości oraz ułożenie specjalnej opaski betonowej.
Co ważne, wykonaną izolację z keramzytu można w dowolnym momencie rozebrać, a workowane kruszywo doskonale będzie się nadawać do ponownego użycia. Keramzyt jest materiałem w pełni naturalnym, który powstaje w procesie wypalania gliny ilastej w wysokiej temperaturze. W taki sposób glina ta zyskuje wiele pożądanych właściwości, które sprawiają, że keramzyt ma zastosowanie w budownictwie, ale też w innych dziedzinach- na przykład także w ogrodnictwie. Z wykorzystaniem keramzytu można wykonywać izolacje podłóg, stropów, dachów i stropodachów, a także można wykonywać liczne punty drenujące w obrębie działki.